Francúzi oslavujú svoj štvrtý titul na ME, Dánsko zdolali v predĺžení

29.01.2024 Celý región

Kolín 28. januára (TASR) - Hádzanári Francúzska získali svoj štvrtý titul majstrov Európy v histórii. V dramatickom nedeľnom finále v nemeckom Kolíne zdolali Dánsko až po predĺžení 33:31. Úradujúci olympijskí víťazi tak odplatili súperovi prehru z boja o zlato na vlaňajšom svetovom šampionáte (29:34). Francúzi prešli turnajom bez jedinej prehry.

Vo vyrovnanom finále pred takmer 20-tisícovou kulisou sa ani jeden tím nedostal do viac ako trojgólového náskoku. Bližšie k triumfu v riadnom čase boli Dáni, ktorí viedli výraznú väčšinu druhého polčasu a po presnom zásahu Mathiasa Gidsela v závere 27:26. Tridsať sekúnd pred koncom riadneho času však vyrovnal Ludovic Fabregas a poslal stretnutie do desaťminútového predĺženia. V ňom Francúzi otočili z 28:29 na 31:29 a náskok si už nenechali vziať. Ich najlepší strelec bol Fabregas s ôsmimi gólmi, za Dánov dal Mikkel Hansen deväť a Gidsel o jeden menej.

Oba tímy sa do finále ME dostali po desiatich rokoch, v roku 2014 sa vo vzájomnom súboji tešili rovnako Francúzi (41:32). Dáni svoje tretie prvenstvo na kontinentálnom šampionáte nepridali.

Bronzové medaily získali Švédi. Obhajcovia titulu spred dvoch rokov vyhrali v dueli o tretie miesto nad domácim Nemeckom 34:31 a zaistili si priamu miestenku na tohtoročné olympijské hry v Paríži. Pre Švédov, ktorí majú z ME na konte rekordných päť titulov, je to vôbec prvý bronz v histórii európskych šampionátov (bilancia 5-1-1). Pred 19.750 divákmi v kolínskej aréne urobili rozhodujúci krok k bronzu už v prvom polčase, ktorý vyhrali o šesť gólov. Nemci na cenný kov z vrcholného kontinentálneho turnaja naďalej čakajú od roku 2016, keď vybojovali zlato. V marci ich čaká kvalifikácia o postup na parížske OH.

ME v hádzanej - muži (Nemecko)

finále:

Francúzsko - Dánsko 33:31 po predĺžení (27:27, 14:14)

pivot: Ludovic Fabregas (Fr.)
najlepšie brániaci hráč: Magnus Saugstrup (Dán.)

konečné poradie ME 2024: 1. Francúzsko. 2. Dánsko, 3. Švédsko, 4. Nemecko, 5. Maďarsko, 6. Slovinsko, 7. Portugalsko, 8. Rakúsko, 9. Nórsko, 10. Island, 11. Chorvátsko, 12. Holandsko, 13. Španielsko, 14. Čierna Hora, 15. Česko, 16. Poľsko, 17. Sev. Macedónsko, 18. Gruzínsko, 19. Srbsko, 20. Faerské ostrovy, 21. Švajčiarsko, 22. Rumunsko, 23. Grécko, 24. Bosna a Hercegovina